O WORKSHOPOCH:

Počas nášho 5-dňového workshopu sa mladí, nádejní filmári oboznámia s jednotlivými fázami tvorby audiovizuálneho diela, filmu. Budeme sa venovať základom scenáristiky, réžie a práce pred kamerou, produkcie, práce s kamerou, tiež strihovej a zvukovej skladbe. Workshopy sú určené najmä pre študentov so záujmom o filmové umenie z umeleckých škôl a gymnázií. Odporúčané vekové rozhranie je 14-21 rokov.
Účasť na workshope je bezplatná.

Počas týchto dní budú účastníci za pomoci štyroch lektorov vedení k tomu, aby svoj námet na zadanú tému previedli do autorského minútového filmu. Tento rok je témou Udržateľnosť. Každý z workshopov má vlastnú podtému, tá je účastníkom oznámená vždy na začiatku jednotlivých workshopov. Pracuje sa v malých skupinkách. Jeden lektor vedie maximálne troch študentov. Lektori sú mladí profesionáli z filmového prostredia. Každý z nich s rôznymi skúsenosťami, študentským a profesionálnym pozadím a tiež s odlišnými prístupmi k samotnému filmu. 

Samotné premietanie sfinalizovaných workshopových filmov prebehne ako verejné podujatie na filmovom festivale, kde sa workshop uskutoční. Premietanie bude spojené s krátkou diskusiou. Autori jednotlivých filmov dostanú krátku spätnú väzbu, od svojich kolegov, lektorov a návštevníkov festivalu.

Po skončení workshopu budú filmy umiestnené na webe Festivalu Azyl v sekcii Workshopy. Takýmto spôsobom sa budú môcť filmy dostať k širokej verejnosti. Tvorba mladých filmárov sa zazdieľa aj na sociálnych sieťach FACEBOOK a  INSTAGRAM Festivalu Azyl. Workshopisti sa budú so svojimi filmami tiež môcť zapojiť do súťaže o skvelé ceny. 

Prioritou organizátorov je podpora vzdelávania v audiovizuálnej oblasti.
Kapacita uchádzačov je obmedzená.

Workshopy AZYL finančne podporili Slovenské elektrárne a Audiovizuálny fond.

WORKSHOPY 2022:

CINEMATIK, PIEŠŤANY, 13-18.9
– termín workshopu predbezne od pondelka 12.9-piatka 16.9

FESTIVAL AZYL, BANSKÁ BYSTRICA, 5-9.10. 2022
– termín workshopu predbežne od pondelka 3.10. do piatka 7.10

KOORDINÁTORKA WORKSHOPOV:

Alex Pošová je pomerne čerstvou absolventkou odboru Produkcia audiovizuálneho umenia na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Okrem toho má za sebou aj rok mediálnej komunikácie na Akadémii médií.  Svoje pracovné skúsenosti najradšej uplatňuje vo svete reklamnom a festivalovom. Ako produkčná a koordinátorka sa podieľala na príprave viacerých filmových a hudobných festivalov (Festival AZYL, Fest Anča, Febiofest, VFF, Pohoda, Jazzové dni a iné). Je spokojná, keď majú veci systém. V osobnom živote nikdy neodmietne dobrú kávu, knihu, film, hudbu a letenku, hoci aj na kraj sveta.

NAŠI LEKTORI:

Veronika Koniarová je absolventkou dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Svoj bakalárskym film Sen natáčala v New Yorku. Okrem kamery a strihu sa venuje aj grafickému dizajnu, tvorbe firemných identív a tvorbe obsahu na sociálne siete.

Štefánia Lovasová vyštudovala réžiu hraného filmu na VŠMU v Bratislave. Jej hrané a dokumentárne filmy sa zameriavajú hlavne na deti a mládež. Je členkou združenia Desant Film Hub, cez ktoré spoluorganizovala a lektorovala vzdelávací workshop Lektvar. Zameriava sa na krátke komerčné aj nekomerčne formáty, spoty alebo videoklipy.

Michal Stašák je absolventom filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Pracoval na viacerých krátkych filmoch, dokumentoch a seriáloch. Venuje sa aj tvorbe reklám. Jeho magisterský film Janove zrno momentálne putuje po festivaloch.

Daniel Rihák študoval kameru a fotografiu na ESTC v Lisabone a absolvoval filmovú réžiu na VŠMU v Bratislave. Jeho magisterský film VÝLET sa dostal do shortlistu BAFTA Student Film Awards. Práve sa vrátil z Brazílie a pripravuje svoj debutový film Miškov svet.

Barbora Sliepková je absolventkou Katedry dokumentárnej réžie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Jej študentský film O sestre (2016) získal Cenu LITA za najlepšiu réžiu na Festivale študentských filmov Áčko, hlavnú cenu poroty v súťažnej sekcii In the middle of Europe na MFFK Febiofest a Cenu divákov. Podieľala sa aj na dokumentárnych cykloch Biele vrany a hrdinovia medzi nami (epizóda Xenofóbia) a Ikony (portrét architektky Viery Meckovej). Spolupracuje tiež na diskusnej relácii Večera s Havranom na RTVS. V roku 2021 mal premiéru jej celovečerný debut Čiary. Film stále putuje po kinosálach u nás i v zahraničí, podarilo sa mu získať hlavnú cenu, ako aj ceny za debut a za zvuk na medzinárodnom filmovom festivale Jihlava. 

Valery Neskaradziany je študentom 3. ročníka  filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Pracoval na niekoľkých krátkych, dokumentárnych filmoch a rôznych televíznych výrobách. Venuje sa sociálno-politickým dokumentom a experimentálnej kinematografii. V súčasnosti nakrúca bakalársky film „Rozptýlené hniezdo“ o bieloruských politických utečencoch vo Francúzsku, ktorý podporil Audiovizuálny fond Slovenskej Republiky.

Pre viac informácií o nadchádzajúcich workshopoch nás kontaktujte cez mail: alex@azyl.sk